Mudr. Helena Máslová

Mudr. Helena Máslová
Ženské zdraví.

Věděli jste, že jen každá druhá žena kolen čtyřicítky nemá závažný zdravotní problém? A že celá jedna třetina mladých dívek kolem dvaceti se s něčím léčí? Kvalita zdravotní péče se přitom podílí na našem zdravotním stavu jen z 20%. Více jak z poloviny máme naše zdraví ve vlastních rukách, sami svým životním stylem určujeme, zda onemocníme a jakou nemocí. A co geny? Věděli jste, že emancipace má i svou odvrácenou tvář a ženy častěji trpí nemocemi typickými pro muže? Jakou roli v tom sehrává reprodukce a masové rozšíření hormonální antikoncepce? Ovlivňuje náš zdravotní stav to, zda jsme matkami a kolik máme dětí? Může nás emocionální šok zabít? A co je typické pro Češky? I mě překvapilo, že druhou nejčastější příčinou smrti žen ve středním věku je alkohol. Pojďme se podívat na to, jaký vliv má životní prostředí, jak se vyhnout rizikovému chování, škodlivým návykům a jak si prospívat. Prostudujeme životní styl stoletých žen a pokusíme se odhadnout, zda nové životní styly náš život spíš prodlouží a zkvalitní či nikoliv. Je to náš život, pojďme ho žít dobře.

MUDr. Helena Máslová

Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, na lůžkovém interním oddělení i v léčebně dlouhodobě nemocných. Zkušenosti ze všech těchto pracovišť ji přivedly k psychosomatické a primární medicíně a posléze k založení Centra psychosomatické péče.

Nyní se věnuje zejména psychogynekologii, ženskému zdraví a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí. Matka tří dětí. Mluví anglicky a francouzsky. Člen České lékařské komory.