Lilia Khousnoutdinová

Lilia Khousnoutdinová
Mateřské hodnoty v moderní době

Lilia Khousnoutdinova se dlouhodobě věnuje ženské, partnerské a reprodukční tematice. Pochází z tatarské rodiny, vyrůstala v Česku, ve Francii, ve Velké Británii a v USA. Je spoluautorkou několika knih a kolekce šperků. Zaměřuje se na kulturu Bhútánu, kam organizuje výpravy a vypomáhá s několika projekty v rozvojovém a charitativním sektoru. Je členkou správní rady Nadace Šťastné Česko a v roce 2016 iniciovala vznik Spolku přátel Bhútánu v České republice.

V letech 2005–2008 vystudovala politologii a moderní historii na Oxfordské univerzitěkde získala titul BA (Hons). V letech 2014–2015 absolvovala magisterský obor Gender, Globalisation & Development (gender, globalizace a rozvoj) na London School of Economics and Political Sciences, se zaměřením na programy Sexual and Reproductive Health (sexuální a reprodukční zdraví), kde obdržela titul M.Sc. Přednášela v rámci projektů TEDx Prague Women, Ženy Ženám, Inspired Women, Světový týden respektu k porodu a pro Českou asociaci dul.

Od roku 2015 je členkou správní rady a zakládajícího týmu Nadace Šťastné Česko a v roce 2016 iniciovala vznik Spolku přátel Bhútánu v České republice. Je spoluzakladatelkou prvního výcviku ceremonialistek v ČR, a zaměřuje se na rozvíjení ženského potenciálu, archetypy ve slovanské mytologii a výuku novodobých rituálů a ceremonií. Jako certifikovaná instruktorka SUNDOOR provází firewalking, glasswalking a další přechodové rituály.

Vede projekt Cesta Extáze a Ženské příběhy, kde provází ženy na cestě k pochopení a uctění svého těla a jeho cyklů ve všech fázích reprodukčního života a uchopení své jedinečnosti.

Podporuje projekt Ať stojí, který napomáhá vzniku porodních domů a center, a jiné iniciativy a organizace (např. Českou asociaci porodních asistentek). Je absolventkou výcviku pro duly s Dr. Michelem Odentem a Lilianou Lammers. Je členkou Active Birth Center v Londýně, kde prošla kurzy pod vedením Janet Balaskas. V oblasti partnerských a ženských témat absolvovala výcviky a kurzy pod vedením zejména Barbary Carellas, Davida Deidy, Kathy Jones, Shakti Malan, a Margot Anand.

K jejím dalším projektům patří kolekce šperků na téma kolem reproduktivní svobody žen a módní řada založená na tradičních bhútánských textiliích a indických sárí ve stylu vintage pod značkou Ecstatic Travel